GENASIS
Globální dataNárodní dataRECETOX data
Případové studie
Česky English

Úvod

Informace o výskytu polutantů v životním prostředí lze získat z různých měřících stanic, které jsou k tomu určené. Většinou se jedná o měření v čase (např. denní průměry koncentrace SO2 v ovzduší). Mimo aktuálního stavu znečištění jsou dlouhodobá měření používána k odhadu vývoje koncentrací a umožňují zhodnotit zlepšující (či zhoršující) se stav prostředí. Tyto informace nám ale neumožňují udělat si přehled o plošném rozložení koncentrací polutantů na větším území.

K tomuto účelu je nutné použít vhodné prostorové modely, které jako vstupní data využívají dostatečný počet terénních měření a jejich výsledkem jsou distribuční mapy koncentrací polutantů na území, kde byly jednotlivé vzorky odebrány.

Mapy prostorového rozložení koncentrací polutantů mohou sloužit pro výpočet celkových zásob polutantů v prostředí, k analýze rizik a také jako vstupní data pro složitější modely, které simulují pohyb polutantů v životním prostředí.

Cílem studie bylo předpovědět plošné rozložení pesticidů (DDT a jeho metabolitů a HCB) v půdách na území ČR. DDT a HCB patří mezi perzistentní organické polutanty (POPs). Dřívější použití těchto pesticidů, současnou kontaminaci půdy a rizika spojené s jejich výskytem lze nalézt zde. Obsah POPs v půdě má určitá specifika, především se jedná o velkou prostorovou heterogenitu tzn., že koncentrace kolísají podle vlastnosti půdy, druhu vegetace nebo klimatických podmínek dané oblasti. Je tedy nutné shromáždit dostatečný počet vzorků, které budou reprezentativně pokrývat celý gradient podmínek modelovaného území, které mohou výskyt POPs ovlivnit.